Obituary of Monsignor Stephen Louden 1941-2013

Former Principal Catholic Chaplain in the Army and priest of the Archdiocese, Monsignor Stephen Louden, died on Friday 18 January at the age of 71.

He was born in Southport on 18 November 1941, the son of Joseph and Sara Louden. He attended St Teresa’s School, Birkdale, and subsequently completed his seminary formation at St Joseph’s College, Upholland. He was ordained priest by Archbishop George Andrew Beck in the Metropolitan Cathedral of Christ the King, Liverpool, on 8 June 1968.

Following ordination he was appointed as assistant priest at All Saints, Anfield, where he remained until April 1973. He then became the assistant priest at St John’s, Kirkdale. In June 1976 he moved to Our Lady’s, Formby, as assistant priest.

In October 1978 he began his many years of service as an army chaplain. In 1993 he was appointed as the Principal Catholic Chaplain in the Army and Vicar General to Bishop Francis Walmsley, Bishop of the Forces. He was also appointed as a Prelate of Honour of His Holiness on 2 April 1993.

Upon leaving the army he was living for a time on the Wirral, before undertaking some academic studies at Trinity College, Carmarthen, and Wesley House, Cambridge. He spent his final years of retirement in Netherton.

His body will be received into St Benet’s Church, Netherton, for Mass at 7.00 pm on Thursday 24 January.  His Funeral Mass will also be celebrated at St Benet’s on Friday 25 January at 11.00 am, followed by burial at Southport.