Biography of Archbishop-Elect Malcolm McMahon

Most Rev Malcolm McMahon OP KC*HS
Archbishop-Elect of Liverpool
Bishop of Nottingham
 
The Most Rev Malcolm Patrick McMahon OP was born and brought up in London, the second of three brothers.  When he left school, he studied mechanical engineering at the University of Manchester Institute of Science and Technology.  He then worked in the transport industry before joining the Order of Preachers (Dominicans) in 1976.
 
He made his religious profession in 1977, and studied philosophy at Blackfriars, Oxford and theology at Heythrop College, London.  He was ordained to the priesthood by Cardinal Basil Hume on 26th June 1982.
 
He lived in Holy Cross Priory, Leicester between 1984 & 1985, during which time he served as Catholic Chaplain to Leicester Polytechnic (now De Montfort University), before moving to St Dominic’s, Haverstock Hill, in north London.  He later served as Parish Priest of St Dominic’s, Newcastle-upon-Tyne before returning to St Dominic’s, Haverstock Hill as parish priest.  In 1992, he was elected Prior Provincial of the English Province of the Order of Preachers; having served for two terms as Prior Provincial, in 2000 he was elected Prior of Blackfriars, Oxford.
 
On 7th November 2000, Pope John Paul II appointed him ninth Bishop of Nottingham, and he was ordained to the episcopate by Bishop James McGuinness in St Barnabas’ Cathedral, Nottingham on 8th December 2000.
 
Archbishop-Elect McMahon is Chair of the Bishops’ Conference Department of Education and Formation, the Catholic Education Service (CES) and the Catholic Trust for England and Wales (CATEW).  He is also National President of Pax Christi, the International Catholic Movement for Peace.
 
It was announced that Archbishop-Elect McMahon had been appointed ninth Archbishop of Liverpool on Friday 21st March 2014.  He will be installed as Archbishop on Thursday 1st May 2014, the Feast of St Joseph the Worker.